Neogotycki Pałac w Krześlicach
Zbudowany około 1860 roku dla Anastazego Radońskiego. Po ostatecznej rozbudowie w 1890 roku rezydencja otrzymała kształt romantycznego zamku, usytuowanego w malowniczym parku krajobrazowym założonym w połowie XIX w. z pomnikową lipą. Przy pałacu zachowała się klasycystyczna oficyna i zabudowania folwarczne.


Kościół św. Katarzyny w Węglewie
Drewniana świątynia powstała w 1881 r. Wewnątrz znajduje się późnogotycka figura Matki Boskiej, a w ołtarzu głównym obraz Matki Bożej zwanej Panią z Wyspy. Tradycja ustna trwająca do dziś podaje, że obraz NMP w wizerunku Pani z Wyspy u zarania parafii węglewskiej przybył ze świątyni lub kaplicy na wyspie Ostrów Lednicki. Kilka lat temu kościół został gruntownie odnowiony i dzisiaj robi wspaniałe wrażenie.


Kościół św. Michała Archanioła w Pobiedziskach
Powstał na przełomie XIII i XIV wieku i należy do najstarszych kościołów gotyckich w Wielkopolsce. Na uwagę zasługuje obraz św. Michała Archanioła z 1621 r. oraz rzeźby Matki Boskiej Bolesnej z II połowy XV w. Na zewnętrznych murach kościoła znajduje się ponad 1000 zagadkowych dołków, które powstały prawdopodobnie w XIV-XVI wieku podczas używania tzw. świdrów ogniowych do rytualnego krzesania ognia w trakcie wielkosobotnich obrzędów.


Skansen Miniatur w Pobiedziskach
W Skansenie znajduje się obecnie ponad 100 miniatur budowli Szlaku Piastowskiego i Wielkopolski, wykonanych w skali 1:20 z trwałych tworzyw, a niektóre fragmenty zrealizowane są z materiałów identycznych jak obiekty oryginalne. Makiety przedstawiają najbardziej reprezentatywne obiekty dla naszego regionu, m.in. ratusze, pałace, kościoły, grody, itp. Są one wierną kopią oryginałów z zachowaniem wszystkich detali.

www.okis-pobiedziska.pl


Ścieżka przyrodniczo-leśna w Jeziercach
Trasa prowadzi przez ciekawy krajobrazowo obszar Lasów Czerniejewskich otaczających śródleśne jeziorka, połączone rzeką Cybiną. Rozpoczyna się i kończy we wsi Jezierce, zataczając pętlę wokół Jezior Babskich. Punktem startowym i końcowym jest ogrodzony teren w "centrum" wsi, wyposażony w wigwam z ławkami, stołami oraz miejscem na palenisko. Ścieżkę podzielono na dwa etapy: pętla krótsza (2,5 km) oraz dłuższa (3,7 km).

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej