Mosina
W miejscowości zwraca uwagę kościół św. Mikołaja oraz Galeria Miejska, znajdująca się w budynku dawnej synagogi. Radę Artystyczną Galerii tworzą profesorowie poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. W centrum znajdziemy też pomnik "Eleganta z Mosiny". Popularne w całej Wielkopolsce powiedzenie "Elegant z Mosiny" pojawiło się w jęz. polskim XVII w. Jedna z legend głosi, że swój rodowód bierze z czasu pobytu w Mosinie oddziału wojska hetmana Czarnieckiego.


Kościół w Rogalinku
Późnobarokowy drewniany kościół wybudowany w latach 1700-1712. Kościółek posiada bogate wyposażenie. Do najciekawszych zabytków należy ołtarz z późnogotycką rzeźbą Madonny oraz ołtarz boczny stanowiący przykład sztuki ludowej z XVII/XVIII w., w tym samym stylu utrzymany jest również obraz "Chrystus Ubiczowany". Znajdują się tu trzy ołtarze barokowe z końca XVIII stulecia.


Kompleks pałacowo-parkowy w Rogalinie
Późnobarokowo-klasycystyczna rezydencja w kształcie podkowy. Znajdujące się tu muzeum prezentuje historię rodu Raczyńskich i pałacu oraz wnętrza pałacowe z XVIII i XIX w. Ekspozycja obejmuje również parowozownie i galerię malarstwa z obrazami Jana Matejki, Józefa Chełmońskiego czy Jacka Malczewskiego. W pobliskim parku odnajdziemy blisko sto słynnych dębów rogalińskich o obwodzie od 2 do 9 m. Najsłynniejsze z nich mają kilkaset lat i zwą się dębami Lecha, Czecha i Rusa. Kościół pobliżu kościół św. Marcelina - mauzoleum wzorowane na rzymskich świątyniach. W 1993 r. pochowano tu zmarłego w Londynie ostatniego potomka rodu - Edwarda Bernarda Raczyńskiego, prezydenta RP na uchodźctwie.
UWAGA! Kompleks w generalnym remoncie do 30.09.2009 r.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej