Mosina

GMINA MOSINA

ATRAKCYJNA DLA INWESTORÓW I TURYSTÓW

Gmina Mosina położona w centralnej części Wielkopolski i oddalona 18 km na południe od Poznania, to jedna z największych gmin aglomeracji poznańskiej. Zajmuje powierzchnię 171 km² i liczy ponad 26 tysięcy mieszkańców. Ze względu na walory turystyczne i mieszkających tu ludzi, jest najbardziej atrakcyjną propozycją dla wszystkich, którzy szukają miejsca pod inwestycje oraz do wypoczynku.

Olbrzymi potencjał turystyczny wynikający z uwarunkowań przyrodniczo-krajobrazowych terenu oraz dogodny klimat dla powstawania nowych inwestycji, sprzyjają trwałej tendencji do wzrostu liczby mieszkańców w gminie, jak również rosnącej liczby zarejestrowanych podmiotów gospodarczych. Prężnie rozwija się budownictwo mieszkaniowe i powstają nowe osiedla domów jedno i wielorodzinnych. Mosińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego zarządza obecnie 11 budynkami mieszkalnymi (170 mieszkań) oraz dwoma lokalami usługowymi. Planowana jest budowa kolejnych 4 budynków wielorodzinnych. Przewidywany termin rozpoczęcia prac budowlanych to II kwartał 2010 roku. Wszelkie podejmowane w Gminie działania znajdują odzwierciedlenie w Strategii Rozwoju Gminy, która nakierowana jest na zasady zrównoważonego rozwoju.

Władze samorządowe szczególnie dbają o rozwój małych i średnich przedsiębiorstw, które stanowią podstawowy element gospodarki Gminy. Czynnikami zachęcającymi do lokalizowania nowych inwestycji i zakładania firm w Gminie Mosina są m.in.: niskie podatki lokalne, dobrze rozbudowana, nowoczesna i łatwo dostępna sieć infrastruktury technicznej, 12 km od zjazdu z autostrady A2, jak również korzyść płynąca z przynależności do blisko 1 mln aglomeracji poznańskiej - potencjalnego rynku zbytu oraz zaplecza logistycznego i naukowego. Gmina Mosina jest więc atrakcyjnym miejscem dla nowych inwestycji i celem migracji siedliskowej. 

Gmina Mosina to naturalnie piękne miejsce, w którym z pewnością każdy turysta znajdzie coś dla siebie. Tutaj leżą bowiem Wielkopolski Park Narodowy oraz Rogaliński Park Krajobrazowy z okazałym skupiskiem kilkusetletnich dębów i licznymi starorzeczami Warty. Koneserzy sztuki zachwycą się późnobarokową rezydencją rodu Raczyńskich oraz Galerią Malarstwa w Rogalinie, będącymi oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu. W sąsiedztwie położony jest park krajobrazowy, gdzie możemy zobaczyć legendarne, kilkusetletnie dęby, spośród których najbardziej znane są Lech, Czech i Rus o obwodach 670, 740 i 910 cm.

Atrakcyjność turystyczną Gminy podnoszą także malowniczo położone jeziora usytuowane w sąsiedztwie dużych kompleksów leśnych Wielkopolskiego Parku Narodowego, który należy do najczęściej odwiedzanych Parków Narodowych w Polsce (1,2 mln turystów rocznie). Park obejmuje ochroną teren występowania ciekawych form polodowcowych, bogatych w rzadkie gatunki flory i fauny.

Walory Gminy są doceniane przez turystów zarówno z kraju, jak i zza granicy. Region jest przygotowany do przyjęcia amatorów wycieczek pieszych i rowerowych, miłośników żeglarstwa, wędkowania i grzybobrania. Pośród pięknego krajobrazu możliwa jest również rekreacja konna w wielu ośrodkach jeździeckich. Na wszystkich gości czeka zróżnicowana oferta hotelowo-gastronomiczna.

Gmina Mosina - pełna przyrody, zdrowego powietrza, a nade wszystko gościnnych mieszkańców zaprasza wszystkich pragnących wypocząć lub inwestować w przyjaznym otoczeniu.

Zobacz także: