Kórnik

Gmina Kórnik leży w centralnej części Pojezierza Wielkopolskiego, w powiecie poznańskim. Położona na południe od Poznania zajmuje powierzchnię 186 km² i zamieszkiwana jest przez ponad 20 tysięcy mieszkańców. Korzystne położenie gminy oraz jej walory kulturowo-krajobrazowe wyznaczają dwa zasadnicze kierunki rozwoju - przemysł i turystykę. Północna jej część, bezpośrednio przylegająca do granic Poznania z racji swego położenia w sąsiedztwie autostrady oraz węzła kolejowego, jest niezwykle atrakcyjna dla inwestorów. Malownicze, zalesione obszary nadwarciańskie z łańcuchem jezior oraz samo miasteczko Kórnik z unikalnym kompleksem pałacowo-parkowym, stwarzają ogromne szanse rozwoju turystyki i rekreacji. Zachodnia część gminy to tereny intensywnego budownictwa mieszkaniowego, natomiast część wschodnia i południowa to tereny, na których rozwija się rolnictwo.


Ciekawy krajobraz, bogactwo natury, pamiątki odległej przeszłości

oraz szlaki turystyczne i jeziora dla miłośników sportów wodnych.

W Kórniku każdy znajdzie coś dla siebie !

Nasza gmina należy do obszarów wyróżniających się na mapie turystycznej Polski różnorodnością swych walorów. Są nimi: zróżnicowane środowisko przyrodnicze, pamiątki bogatej przeszłości i godna poznania współczesność.

Gmina Kórnik leży w centralnej części Pojezierza Wielkopolskiego, zaledwie 20 km na południe od Poznania. Dzięki korzystnemu położeniu Kórnika na mapie komunikacyjnej, dogodnym połączeniom drogowym (S 11, autostrada A2 ), kolejowym i lotniczym do naszej gminy przyjeżdża coraz więcej turystów oraz gości - ludzi biznesu i nauki, kultury i sportu.

Wśród licznych zabytków na szczególną uwagę zasługuje symbol i największa atrakcja miasta :  XIV-wieczny Zamek Kórnicki z zespołem zabudowań przyzamkowych: trzema oficynami, wozownią i pawilonem zamkowym. Zamek posiada w swojej muzealnej kolekcji zbiory należące niegdyś do właścicieli: Działyńskich, Potockich i Zamoyskich. W Zamku mieści się również Biblioteka Kórnicka, założona w 1828 roku. Biblioteka jest dziś jedną z pięciu największych tego typu placówek w Polsce, a jej zbiory gromadzą  wiele starodruków oraz rękopisy dzieł Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana K. Norwida i Napoleona.

Koneserom turystyki czynnej przypadną do gustu piesze i rowerowe szlaki turystyczne biegnące przez piękne kompleksy leśne. Wśród nich "Pierścień dookoła Poznania",  "Borówiecki Ring Rekreacyjny" oraz "Szlak Bobrowy". Spacerować można również promenadą wzdłuż jeziora kórnickiego od niedawna imienia Wisławy Szymborskiej. Promenada ma długość 1,5 km i przebiega wzdłuż brzegu Jeziora Kórnickiego. Na całej długości umieszczono latarnie, dzięki czemu spacerować można również wieczorami. Już niedługo na trasie promenady pojawią się tabliczki ku czci słynnej Noblistki.

Idealnym miejsce dla miłośników przyrody jest Arboretum Kórnickie. Założone w XIX w. przez Tytusa i Jana Działyńskich, na terenie starego parku otaczającego Zamek. Należy ono do Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk. Bogate kolekcje drzew i krzewów, często rzadkich i mało jeszcze znanych w uprawie obejmują łącznie około 3000 gatunków i odmian. Arboretum jest celem licznych wycieczek z kraju i zagranicy. Do najbardziej cennych okazów należą kolekcje: lilaków, magnolii, azalii i różaneczników, a także drzew i krzewów iglastych.

Turystów zaprasza również Centrum Rekreacji i Sportu "Oaza". Do dyspozycji miłośników pływania oddany został basen sportowy, basen do nauki pływania, wodne zjeżdżalnie, jacuzzi oraz inne atrakcje. Miłośników fitness zapraszamy na różnorodne zajęcia aerobowe (Pilates, TBC, Step, Zumba, Pump) i wyposażoną w najnowocześniejszy sprzęt siłownię. Wymiary hali sportowej  (51x31m) , umożliwiają grę w halową piłkę nożną, piłkę ręczną, koszykówkę i siatkówkę oraz uprawianie wielu innych dyscyplin sportowych.

Gmina Kórnik to również miejsce rozmaitych wydarzeń kulturalnych, trwających przez cały rok. Zamkowe mury i arboretum to doskonałe miejsce na koncerty muzyki klasycznej, rozrywkowej. 


GMINA KÓRNIK

Plac Niepodległości 1

62-035 Kórnik

telefon: (61) 8-170-411

fax. (61) 8-170-475

e-mail: kornik@kornik.pl

NIP : 777-27-17-606

Regon : 631258632

Nr. konta :

Bank Spółdzielczy w Kórniku 82 1610 1188 0027 5062 2000 0002

Urząd jest czynny:
w poniedziałki od godz. 8.00 do 16.00
od wtorku do piątku od godz. 7.30 do 15.30