Komorniki

Komorniki to najdynamiczniej rozwijająca się demograficznie gmina w Polsce, położona w bezpośredniej bliskości Poznania. Przecinają się tu trasy i drogi krajowe prowadzące do ważnych gospodarczo miast i regionów: droga krajowa nr 5 Poznań-Wrocław i autostrada A2 Warszawa-Berlin. Bogata infrastruktura oraz korzystne tranzytowe usytuowanie gminy stanowi zachętę do inwestowania, co do tej pory doceniło spore grono firm wybierając Komorniki na lokalizację swoich inwestycji.

Komorniki to gmina atrakcyjna również pod względem turystycznym. Na jej obszarze znajdują się przepiękne tereny Wielkopolskiego Parku Narodowego, który zajmuje niemal 1/3 jej powierzchni. Liczne szlaki turystyczne pozwalają na poznawanie nie tylko wartości przyrodniczych, ale także kulturowych tego regionu Wielkopolski. Z myślą o sportowej aktywności mieszkańców na terenie Parku wyznaczono całoroczne trasy Aktywna Trójka przeznaczone do nordic walking, biegania, a w zimie do narciarstwa biegowego. Latem można odpoczywać nad malowniczo położonymi jeziorami: Rosnowieckim, Jarosławieckim, Chomęcickim czy Szreniawskim. Urokliwe miejsca gminy można poznać również na szlaku rowerowym im. Jana Pawła II o długości 26 km, przebiegającym przez Komorniki, Szreniawę, Jarosławiec, Łęczycę i Wiry. Do ciekawych obiektów z przyrodniczego, krajobrazowego, a także historycznego punktu widzenia należy uroczysko Kątnik, wyróżniające się obecnością starorzeczy o dnach porośniętych bogatą roślinnością tworzącą różnobarwne kobierce.

Na obszarze gminy znajdują się warte odwiedzenia zabytki architektury. Niewątpliwą atrakcją jest Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno - Spożywczego w Szreniawie wraz z Mauzoleum Bierbaumów, które przyciąga zwiedzających z terenu całej Polski i spoza jej granic. Jest to jedyny tej rangi obiekt muzealny w Polsce i jeden z nielicznych w Europie. Muzeum gromadzi eksponaty w ilości ponad 20 tys., które można oglądać w kompleksie trzynastu pawilonów, w zabytkowym pałacu z XIX w. oraz w parku muzealnym. W Mauzoleum Bierbaumów znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę gminy, Poznania i Wielkopolskiego Parku Narodowego, a wewnątrz budynku wystawę poświęconą historii okolicy i samej budowli.

Co roku Muzeum organizuje szereg masowych imprez kulturalnych przyciągających grono turystów. Nie lada gratką dla koneserów piwa jest Festiwal Piwa, plenerowa impreza poświęcona piwowarstwu.

Odwiedzając gminę Komorniki warto zobaczyć również zabytkowe kościoły w Wirach i Komornikach lub pospacerować po Parku Podworskim w Plewiskach, skomponowanym w XIX wieku w stylu angielskim, wpisanym do rejestru zabytków.

Gmina Komorniki to miejsce, w którym odbywa się wiele wydarzeń o charakterze kulturalnym, społecznym i sportowym. Największymi i cieszącymi się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców imprezami są coroczne Dożynki oraz Dni Gminy Komorniki, podczas których Wójt wręcza statuetki "Bene Meritus - szczególnie zasłużony", by uhonorować i docenić osoby szczególnie zasłużone dla gminy. Corocznie miłośników zabytkowych pojazdów przyciąga organizowany w sierpniu Piknik z Motoryzacją. Z kolei uznaniem wśród melomanów cieszy się Ogólnopolski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Co roku na przełomie maja, czerwca i lipca odbywają się koncerty, na których  można delektować się muzyką wielkich mistrzów z wykorzystaniem brzmienia organów i innych instrumentów muzycznych w interpretacji światowej sławy artystów.