Jezioro Kórnickie

Kąpielisko OAZA-BŁONIE
Kąpielisko położone jest w Gminie Kórnik na północno - zachodnim brzegu Jeziora Kórnickiego. Teren kąpieliska wykorzystywany jest głównie rekreacyjnie. W kierunku jeziora wychodzą dwa 15 m pomosty, a do dyspozycji plażowiczów przygotowane są rowery wodne, łodzie wiosłowe i kajaki. Plaża ma długość 50 m i w głównej części porośnięta jest trawą, ale tuż przy samym jeziorze usypany jest świeży piasek. W pobliżu znajdują się przebieralnia i toalety. Od 15.06. do 31.08. kąpielisko strzeżone jest przez wykwalifikowanych ratowników. Wydzielone jest specjalne miejsce do grillowania z ławo-stołami, ponadto pole namiotowe i parking na 80 miejsc. Dla spragnionych aktywnego wypoczynku przygotowano boisko do koszykówki, boisko do piłki nożnej i trzy boiska do siatkówki plażowej, dodatkowo stoły do ping-ponga, piłkarzyki, a dla najmłodszych nowoczesny plac zabaw z huśtawkami, karuzelą, zjeżdżalnią i piramidą wspinaczkową.
Od tego roku na miłośników sportów wodnych i mocniejszych wrażeń czeka nie lada atrakcja - nowo otwarty Wake Park Kórnik: http://wakepark-kornik.pl/
Zaplecze gastronomiczne zapewnia restauracja "Tawerna Pod Żaglami", która poleca bogaty wybór potraw ze świeżych ryb, tradycyjnych dań obiadowych i zawsze lubianych włoskich lodów. Niepowtarzalną atrakcją "Tawerny Pod Żaglami" są oferowane rejsy statkiem białej floty, który pływa regularnie z przystani usytuowanej tuż przy kąpielisku  na Błoniach na podzamcze. Więcej informacji na: http://statekkornik.com.pl/home
Jezioro Kórnickie
Jezioro Kórnickie położone jest w centralnej części Gminy Kórnik, stanowiąc część malowniczej Rynny Kórnicko-Zaniemyskiej. Jezioro  Kórnickie to jezioro polodowcowe, rynnowe o powierzchni prawie 92 hektarów. W najgłębszym miejscu lustro wody oddalone jest od dna o 6 m. Zachowało naturalne nadbrzeże, w którego szuwarach gnieżdżą się stada kaczek, łabędzi i mew. Całość tworzy naturalny akwen wodny o ciekawych walorach przyrodniczych i fotograficznych.
Obszar otaczający jezioro od zachodniej strony i przylegający niemalże bezpośrednio do terenu kąpieliska to las doświadczalny Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk. Na jego terenie znajduje się szlak turystyki pieszo - rowerowej "Ścieżka Zdrowia", którego początek ma miejsce zaraz przy kąpielisku. Licząca 3,8 km trasa została urozmaicona o 14 stacji zaopatrzonych w urządzenia rekreacyjne i tablice opisujące charakter oraz sposób ćwiczeń. Ponadto przez malownicze tereny dookoła jeziora przebiegają liczne szlaki rowerowe łączące się z "Kórnickim Pierścieniem Rowerowym".
W ostatnich latach zagospodarowano wschodni brzeg jeziora budując  bardzo ładną promenadę od ul. Jeziornej w kierunku zamku i pięknie odnowionego kórnickiego rynku. Ma ok. 2 km długości, taras widokowy i ławeczkę słynnej poetki Wisławy Szymborskiej, która urodziła się w tym urokliwym miejscu. Cały czas rozbudowywana, malownicza promenada jest dostępna oczywiście nie tylko dla miłośników poezji. Dobrze poczują się tu zarówno spacerowicze, rowerzyści, jak i rolkarze. Swój wyjątkowy klimat promenada zawdzięcza także coraz większej liczbie klimatycznych kafejek, w których można skosztować świeżego ciasta prawdziwie domowego wypieku, aromatycznej kawy oraz naturalnych lodów. Położenie przy skrzyżowaniu kluczowych szlaków komunikacyjnych, malowniczo wśród jezior i najcenniejszych zabytków do których należą kórnicki zamek Białej Damy, park arboretum, Biblioteka Kórnicka czynią Kórnik prawdziwą perłą na mapie atrakcji turystycznych.

Aktualizacja: 31.07.2018 r.

Informacja o jakosci wody na stronie: www.psse-poznan.pl

Zobacz także:

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej