Jezioro Bnińskie

Położone w południowej części Gminy Kórnik jezioro jest jednym z największych w regionie. Powierzchnia akwenu wynosi 225 hektarów. Zbiornik wodny powstał z wytopienia brył martwego lodu powstałego w głębokiej rynnie wykorzystywanej przez wody topniejącego lodowca. Jego średnia głębokość wynosi 4,2 metra, natomiast maksymalna głębokość to 8,5 metra. Niskie i w niewielkiej części zalesione brzegi sprawiają, że Jezioro Bnińskie jest lokalną Mekką wędkarzy. Liczne gatunki ryb występujących w jego wodach i zróżnicowane dno akwenu dodatkowo urozmaicają i uatrakcyjniają ofertę łowiecką.
Malownicze tereny otaczające jezioro są idealnym miejscem pieszych wędrówek i spacerów. Ponadto wzdłuż zachodniego brzegu jeziora Bnińskiego wiedzie szlak rowerowy zwany Łęgami Nadwarciańskimi.
Wyjątkowym miejscem pod względem przyrodniczym jak i historycznym jest wcinający się głęboko w wody Jeziora Bnińskiego Półwysep Szyja. Jest to najstarszy obszar osadniczy w rejonie Kórnika, który dał początek miejskiemu założeniu Bnina. Na jego terenie odnaleziono ślady grodu obronnego zbudowanego przez ojca Mieszka I - Siemomysła. Gród został wzniesiony około  940 roku, czyli dokładnie w tym samym roku co grody w Gnieźnie, Gieczu oraz Lądzie.

aktualizacja: 1.08.2018 r.

Zobacz także:

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej