Luboński Szlak Architektury Przemysłowej

2017-02-20 ( poniedziałek ) – 2017-12-30 ( sobota )
Luboń

Luboński Szlak Architektury Przemysłowej cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród mieszkańców Lubonia, ale także wśród turystów odwiedzających metropolię Poznań. Monumentalne budowle pamiętają początki XX wieku. Na trasie szlaku, który powstał w 2015 roku, znalazły się między innymi: dawna fabryka drożdży oraz słodownia, których architektura inspirowana jest średniowiecznymi zamkami, zespół budynków fabryki przetworów ziemniaczanych nawiązujący w swojej stylistyce do secesji, a także drewniana hala wg projektu prof. Hansa Poelziga. Uzupełnieniem szlaku jest także osiedle przyfabryczne, Park Siewcy, budynek dworca kolejowego i szkoły. W planach jest rozbudowa Lubońskiego Szlaku Architektury Przemysłowej o kolonię osadniczą w Żabikowie i tym samym wydłużenia trasy szlaku. W Ośrodku Kultury w Luboniu oraz w siedzibie Poznańskiej Organizacji Turystycznej można bezpłatnie odebrać specjalnie wydany folder ze zdjęciami, mapką i opisami obiektów, które znalazły się na Szlaku Architektury Przemysłowej. Trasa została w nim opisana tak, że możliwe jest jej samodzielne zwiedzanie.

Wycieczki autobusowe organizowane są dla 20-osobowych grup w każdą ostatnią sobotę miesiąca w godzinach od 10 do 14, wg ustalonego harmonogramu. Specjalnie oznakowany autobus wyrusza sprzed Muzeum Narodowego w Poznaniu. Po obiektach architektury przemysłowej oprowadza historyk i regionalistka dr Izabella Szczepaniak.

Zgłoszeń i rezerwacji biletów można dokonać drogą mailową: infolubon@gmail.com lub tel.: 61 813 00 72 i 500 287 325. u Koszt biletów: 15 zł (normalny), 12 zł (ulgowy dla dzieci w wieku szkolnym, studentów, rencistów i emerytów).